Blog

Audioteka się zmienia. Nowa strona to tylko początek. Nasza ocena nowego serwisu Audioteka.com.

20 lipca 2015

Odnowienie serwisu internetowego Audioteka.pl to z pewnością krok w dobrym kierunku. Strona wizualna serwisu jest teraz o wiele lżejsza, przyjemniej przegląda się treści, a ich układ jest bardziej przejrzysty. Minimalizm głównego menu serwisu jest podstawowym atutem nowej wersji Audioteki. Teraz użytkownik ma do dyspozycji podstawowe akcje i może skupić się na głównym celu serwisu, czyli przeglądać dostępne książki. Dużo przestrzeni zostało zaoszczędzone dzięki liście rozwijanej kategorii, z której korzystanie jest szybkie, wygodne i użyteczne.
Aktualnie coraz częściej projektowane są serwisy z wyszukiwarką w pierwszoplanowej pozycji. Tak jest również tutaj. Niestety sam mechanizm wyszukiwania pozostawia wiele do życzenia. Brak wyszukiwania kontekstowego czy podpowiedzi w polu wyszukiwania utrudnia odnajdywanie audiobooków. W przypadku wpisania nazwiska autora z literówką system nie podpowiada możliwych innych wyszukiwań oraz nie zachęca do zapoznania się ze zbliżonymi pozycjami. W ten sposób traceni są potencjalni klienci zniechęceni brakiem wyników wyszukiwania. Warto pomyśleć nad usprawnieniem tego fragmentu ścieżki użytkownika.
Pozytywnym aspektem serwisu jest przejrzysta strona danego audiobooka oraz jej integracja z takimi sekcjami jak opinie czy inne pozycje zakupione przez klientów. Dla niezdecydowanych stworzono różne kolekcje, które ułatwiają wybór pozycji. Zatem prezentacja treści została prawidłowo zaprojektowana, niestety nie można tego samego powiedzieć o Mojej Półce. Panel zarejestrowanego użytkownika w żaden sposób nie jest zintegrowany z aplikacją mobilną. Użytkownik nie ma możliwości płynnego przejścia pomiędzy urządzeniami w celu kontynuowania słuchania audiobooka. Od strony zarządzania kontem brakuje również historii transakcji i aktywności, co może być przydatne dla klientów. Z kolei sam proces zakupu jest intuicyjny i wygodny. Dobrym rozwiązaniem jest dedykowana strona wyjaśniająca mechanizm działania serwisu dla nowych użytkowników.
Podsumowując serwis internetowy Audioteka.pl przeszedł pozytywną przemianę, jednak niektóre dość istotne funkcjonalności nie zostały dopracowane. Ważnym mankamentem jest brak responsywności serwisu, która staje się ‘must have’ w obecnych czasach. Z uwagi na wersję beta serwisu istnieje szansa, że te elementy zostaną jeszcze poprawione. Oby tak było.
Artykuł został opublikowany w Interaktywnie.