Blog

Jakie są obecnie trendy w projektowaniu stron?

19 kwietnia 2015

Ostatnio zauważamy, iż osoby zaangażowane po stronie firm w projekty tworzenia nowych serwisów internetowych stają się coraz bardziej świadome. Mają już doświadczenie w kreacji nowego serwisu lub chętniej poszerzają swoją wiedzę. W rezultacie wymagania stają się wyższe, a potrzeby bardziej dostosowane do użytkowników i nowych trendów.
Responsive web design nie jest już nowością, a wręcz podstawowym wymogiem. Nowoczesne układy kafelkowe czy one page wywierają wrażenie, ale już nie takie jak jeszcze rok, dwa lata temu... Internet prezentuje wiele tego typu stron, zatem nie wywołują one efektu „wow”.
Rozwiązaniem jest łączenie atrakcyjnego wyglądu z user experience i testami użyteczności. Wtedy kreujemy intuicyjne serwisy, które zachwycają. Wśród aktualnych trendów warto wyróżnić nastawienie na komunikację wizualną. Im mniej tekstu, tym lepiej. Coraz częściej oprócz standardowych grafik wykorzystujemy dużą typografię i dedykowane infografiki, które są mocno spersonalizowane pod Klienta.
Projektując serwisy internetowe dominuje podejście aplikacyjne oraz mobile first. Już od strony głównej przeważa prostota i minimalizm. Szczególnie jest to uwydatnione w serwisach, które odchodzą od standardowej nawigacji. Można zaobserwować nawigacje pionowe lub minimalistyczne, wykorzystujące elementy graficzne jako przejście do menu.
Nietypowe podejście interesuje odbiorców i zachęca ich do eksploracji treści. Właśnie efekt zaskoczenia może być przewagą nad konkurencyjnymi serwisami, która przechyli szalę sukcesu na naszą stronę. Jednocześnie nadal popularny jest flat design. Choć swoich zwolenników zaczyna również mieć jego kontynuacja, czyli material design odchodzący od spłaszczonych grafik.
Artykuł został opublikowany w raporcie Interaktywnie.