Blog

Użyteczna prasówka, czyli przegląd serwisów „do kawy” - Anna Roth, Head of UX w Agencji Interaktywnej Crafton

18 lutego 2015

Podczas mojej pracy lubię być na bieżąco nie tylko z nowymi trendami, ale też z ciekawostkami i artykułami z zakresu user experience. Pomaga mi w tym krótka lista serwisów, jakie przeglądam każdego dnia. Taka moja mała prasówka przed pracą czy między pracą nad projektami i spotkaniami z klientami. Oczywiście z kubkiem kawy w ręku :-).
Poranne newsy
Dzień zaczynam od newsletterowego przeglądu branży, a potem sięgam do Smashing Magazine, UX Magazine i UX Booth. Prawie codziennie czekają tam na mnie nowe artykuły. Tematyka jest różnorodna, ale cały czas krążę w świecie UCD (user-centered design). Raz dowiaduję się więcej o architekturze informacji, innym razem o tak ważnym przy projektach ROI. Niezależnie od tematyki teksty są interesujące i czytam je z przyjemnością. Z uwagi na różnorodność autorów, każdy z pewnością znajdzie treści w odpowiadającym mu stylu. Uzupełnieniem są artykuły z sekcji user experience daily w serwisie Interaction Design Foundation. Zachęcam szczególnie do czytania porad dotyczących badań z użytkownikami. Z reguły są to krótkie artykuły, więc doskonale sprawdzają się również jako przerwa w trakcie pracy.
UX tkwi w detalach
Bardziej drobiazgowe rozwiązania oglądam za pośrednictwem Little Big Details. Jak sama nazwa wskazuje szczegóły mają znaczenie. Tym większe, gdy mówimy o doświadczeniu użytkownika. Zawsze trafię tu na interesujące „smaczki”, jakie sama chętnie wdrożyłabym w realizowanych projektach. Szerokie spektrum tematyki inicjuje moje szare komórki do jeszcze bardziej wytężonej pracy, by osiągnąć równie użyteczne elementy. Być może kiedyś to właśnie mój pomysł się tam znajdzie :)
www.littlebigdetails.com
Poszukiwanie własnej muzy
W trakcie dnia inspiracje i motywację do pracy czerpię z serwisów typu Speckyboy Design Magazine. Oprócz działu UX najbardziej przemawiają do mnie Weekly News i inne zestawienia, gdzie w jednym miejsce mogę szybko zobaczyć wiele inspiracji i wybrać te najbardziej odpowiednie dla mnie. Gdy tylko coś przykuje moją uwagę, od razu wchodzę na dany serwis lub czytam case study. Pomaga mi to mieć cały czas głowę pełną ciekawych rozwiązań i pomysłów.
www.speckyboy.com
Jak już pewnie zauważyliście przeglądanie milionów serwisów i projektów przemawia do mojej wyobraźni. Z tego powodu CSS Author nigdy nie pozwala mi się nudzić. Moim nałogiem stało się przeczesywanie ogromu treści dla desktopu i wersji mobilnych.
www.cssauthor.com/inspiration/
Gdy na horyzoncie pojawiają się problemy...
Artykuły artykułami, ale kiedyś nadchodzą ciemne chmury nad konkretny projekt. Jak tylko mam jakąś wątpliwość wchodzę na Stack Exchange, a dokładniej grupę user experience. Jest to proste forum internetowe, gdzie każdy może zadać pytanie lub udzielić rady. Często wystarczy, że wyszukam wątki zbliżone do pojawiającego się problemu i już otrzymuję zestaw opinii na dany temat. Polecam każdemu, kto szybko chce zasięgnąć opinii bardziej doświadczonych osób.
www.ux.stackexchange.com