Blog

Jakie wyzwania czekają na agencje interaktywne w 2014 roku?

7 stycznia 2014

Obserwując wydarzenia minionego roku z pewnością można powiedzieć, iż rok 2014 będzie wyzwaniem dla agencji interaktywnych. Zamiast skupiać się na przewidywaniach dotyczących poszczególnych kanałów komunikacji i wyłanianiu leadera 2014, takiego 'must have', warto zastanowić się nad całokształtem.
Agencje wkraczają w nowy rok w coraz bardziej konkurencyjnym otoczeniu. Duża liczba podmiotów w branży implikuje konieczność wyróżnienia się na ich tle. Klient staje się coraz bardziej wymagający i wyedukowany, więc kartą przetargową w 2014 roku będzie jakość oferowanych usług. Możliwe to jest tylko dzięki odpowiednim zasobom wewnątrz agencji. Na tak konkurencyjnym rynku dużym wyzwaniem jest zbudowanie i utrzymanie zespołu najlepszych profesjonalistów. Czyli stworzenie właściwych warunków do rozwoju, zapewnienie ciekawych, rozwijających projektów, atmosfery pozwalającej ludziom czuć się dobrze w miejscu pracy (w którym przecież spędzają większość dnia i życia). Zarządzający agencjami muszą rozumieć, że bez najlepszych pracowników nie będą się w stanie rozwijać. W tej branży ludzie to jedyny asset.
Prognozy na 2014 rok przewidują większy udział w budżetach firm wydatków na marketing internetowy i mobilny. Agencje muszą sprostać rosnącemu popytowi, ale jednocześnie zachować najwyższą jakość świadczonych usług. Rynek zweryfikuje ich kompetencje i w efekcie dynamiczny rozwój będzie dotyczył najbardziej kompetentnych zespołów profesjonalistów. W 2014 roku nie wystarczy budowa strategii w oparciu o Facebooka. Kluczowe jest kompleksowe zintegrowanie wszystkich kanałów online i wielowymiarowe dbanie o wizerunek marki. Brak miejsca na nieprzemyślane działania wynika ze wzrostu znaczenia analityki w marketingu. Specjaliści zarówno ze strony agencji, jak i klienta, zwrócą uwagę na długoterminowy pomiar wskaźników, mierzenie efektów działań i wyciąganie adekwatnych wniosków. Przykładowo social media nie ograniczy się do „bycia na Facebooku”, lecz nadejdzie czas wartościowego content marketingu i dbania o długofalowe relacje. Konieczna będzie zatem jeszcze bliższa kooperacja agencji z klientem. Zwłaszcza od agencji z zakresu social media wymagana będzie większa efektywność oraz osiąganie mierzalnych efektów. Content marketing umocni się również w zakresie projektowania i obsługi stron internetowych. Nie można już przeprowadzać kampanii na FB mających wyłącznie na celu wzrost liczby fanów czy produkować serwisów www, będących nieprzemyślanymi „broszurami online”. Zdecydowanie rok 2014 będzie okresem inbound marketingu z treściami o wysokiej jakości.
Artykuł został opublikowany w raporcie Interaktywnie: Agencje Interaktywne.