Blog

Ocena nowego serwisu Głównego Urzędu Statystycznego

8 maja 2014

Porównując nowy serwis internetowy GUS do jego poprzednika widać kluczowe zmiany nie tylko pod względem wizualnym, lecz również użytkowym. Niedawno wdrożona wersja serwisu jest przyjazna dla użytkownika oraz udostępnia szereg przydatnych funkcjonalności.
Po wejściu na stronę od razu widać odświeżoną architekturę informacji oraz atrakcyjny projekt graficzny. Wykorzystano szeroką paletę kolorów, lecz dzięki zachowaniu równowagi całość wygląda bardzo estetycznie. Pozytywną zmianą jest odejście od starego układu serwisu na rzecz nowoczesnego widoku treści. Głównym elementem nawigacyjnym jest nieszablonowe menu z ikonami ułatwiające odnalezienie kluczowych informacji. Szkoda, że nie jest zakotwiczone. Niekiedy brakuje przemyślanej ścieżki użytkownika oraz odpowiednich odnośników. Przykładowo brakuje powiązania pomiędzy kalendarium i kalendarzem rocznym. Duży plus za przejrzystą prezentację opcji kontrastu zwiększających czytelność serwisu.
Strona główna prezentuje się interesująco, nie jest przeładowana niepotrzebnymi treściami. Zmniejszono liczbę wyświetlanych aktualności oraz wprowadzono nowe moduły. Slajder promujący najważniejsze informacje jest dobrym pomysłem. Wykonanie już trochę gorsze – sam projekt i wdrożenie nie jest wystarczające, należy również zadbać o treści nowego serwisu. W tym przypadku nieatrakcyjne grafiki znacząco odstają od koncepcji wizualnej serwisu. Ciekawą propozycją jest narzędzie prezentujące wskaźniki statystyczne na przestrzeni ostatnich lat. Jednak dla zainteresowanych użytkowników brakuje przekierowania do podstrony prezentującej szczegółowe dane. Każdego roku GUS opracowuje wiele publikacji, kalendarium na stronie głównej pozwala na zorientowanie się w tym harmonogramie. Warto zwrócić uwagę, iż archiwalne wydarzenia przenoszą użytkownika do danej treści. Z pewnością jest to przydatne narzędzie poszukiwania najbardziej aktualnych opracowań.
Podczas przeglądania serwisu można napotkać użyteczne rozwiązania, które potwierdzają wykorzystanie przez GUS najlepszych praktyk z zakresu web design, web usability oraz user experience. Erę mobilności zwiastuje nie tylko responsive web design, lecz także kody QR w panelu funkcjonalności w wersji desktopowej. Z kolei moduł plików do pobrania implementowany pod artykułami sugeruje pobranie darmowego oprogramowania do przeglądania plików. Strony poszczególnych urzędów statystycznych, niektóre portale oraz Biuletyn Informacji Publicznej również wdrożono w oparciu o nowy layout. Niestety niedostosowane portale mogą powodować dyskomfort i dezorientację użytkownika. GUS jak najszybciej powinien je odświeżyć, szczególnie elementy głównego menu. Niektóre funkcjonalności wymagają jednak dopracowania. Przykładowo użyteczność podstrony Publikacje mogłaby zostać zwiększona poprzez wbudowaną wyszukiwarkę publikacji.
Ergonomia użytkowania jest równie wysoka także na mniejszych rozdzielczościach ekranu dzięki responsywnemu wdrożeniu. Odpowiednio dostosowano strukturę widoku, menu główne jest przejrzyste i z łatwością można poruszać się po serwisie. Jednak już od strony głównej widać kilka niedociągnięć. Przykładowo nieatrakcyjnie wyglądający slajder z grafikami zawierającymi tekst czy brak możliwości przejścia do kalendarza rocznego. W wersji mobilnej wprowadzono moduł newslettera od razu jako element stały – warto skrócić ścieżkę dotarcia do pola zapisu także w wersji desktopowej.
Nowy serwis na tle innych jednostek administracji oraz urzędów statystycznych (np. Eurostatu) wyróżnia się pozytywnie, a poprzez podstawowe informacje w formie graficznej zachęca użytkowników do zgłębiania danych. Nie należy jednak spoczywać na laurach. Dobrym rozwiązaniem byłoby poproszenie użytkowników o feedback po opublikowaniu serwisu. Zebrane w ten sposób informacje pozwolą na dopracowanie słabych punktów, by strona spełniała wymagania użytkowników i na stałe zagościła w ich przeglądarkach.
Artykuł został opublikowany w Interaktywnie.