Blog

User Experience polskich witryn internetowych

16 stycznia 2015

Polska branża internetowa z roku na rok coraz bardziej rozwija się w zakresie user experience. Potwierdzeniem tego zjawiska jest rozszerzanie kompetencji agencji interaktywnych. Jeszcze kilka lat temu tylko niektóre z nich oferowały badania użyteczności oraz rozwiązania uwzględniające zachowanie odbiorców. Obecnie obserwujemy trend tworzenia dedykowanych zespołów w ramach agencji czy nawet wyodrębnionych jednostek organizacyjnych.
Redesigny serwisów internetowych z ostatniego roku podążają za światowymi trendami user experience. Można zaobserwować proste layouty, intuicyjne nawigacje i funkcjonalne dla użytkownika rozwiązania. Szczególnie aktywna była branża publicystyczna. Szereg serwisów informacyjnych (m.in. RP, Onet, Interia) dokonał weryfikacji podejścia do przeglądania treści. Dostosowanie układu serwisów do zachowań czytelników oraz ich personalizacja przekłada się na wzmożoną eksplorację treści.
Nie tylko tego typu serwisy wpływają na rosnący poziom użyteczności polskiej sieci – powstające serwisy korporacyjne czy sklepy internetowe stawiają na szeroko pojęty customer experience management. Przedsiębiorstwa kładą nacisk na kwestie użyteczności i badania zachowań klientów na każdym etapie prac agencji, jak również po ich zakończeniu. Wpływa to znacząco na efektywność i użyteczność stosowanych rozwiązań. Wysoka świadomość zespołów UX wewnątrz firm oraz zauważalny wzrost zapytań ze strony klientów sugeruje, iż user experience cały czas będzie przybierał na znaczeniu.
Artykuł został opublikowany w raporcie Interaktywnie.