Blog

Wyniki badania satysfakcji klientów agencji

26 czerwca 2017

Co roku na koniec czerwca Media & Marketing Polska publikuje raport Agencje Interaktywne, którego integralną częścią są wyniki badania satysfakcji klientów polskich agencji. Już od 5 lat Agencja Crafton zajmuje najwyższe miejsca we wszystkich kategoriach. W najnowszym badaniu klientów agencji przeprowadzonym przez Instytut Millward Brown, Crafton jeszcze bardziej poprawia wyniki!

W dwóch najważniejszych dla nas kategoriach uplasowaliśmy się na pierwszej pozycji wśród wszystkich agencji w Polsce: Widać bezpośredni związek między działaniami agencji i naszą wysokością sprzedaży, Agencja ma dobrą opinię w branży.
Natomiast w większości pozostałych kategorii otrzymaliśmy drugie najwyższe noty: Zadowolenie ze współpracy z agencją, Zadowolenie z obsługi klienta, Zadowolenie ze strategii, badań oraz analiz, Zadowolenie z kreacji i produkcji, Zadowolenie ze strategii, badań oraz analiz, Czy poleciłbyś agencję swojemu przyjacielowi, Zadowolenie z kreacji i produkcji, Zadowolenie ze strategii, badań oraz analiz, Zna daną kategorię produktową i jej sytuację rynkową, Usługi agencji warte są pieniędzy, które jej płacimy, Współpracuje z nami przy rozwiązywaniu problemów marketingowych, Oferuje strategiczne i długofalowe rozwiązania.
Najwyższe noty w badaniach satysfakcji motywują nas do jeszcze cięższej pracy dla naszych klientów.

 

Dziękujemy!
Zespół Agencji Interaktywnej Crafton
Dziękujemy 2017