Sklep na WooCommerce - Wdrożenie efektywnego sklepu internetowego
5 stycznia 2023
Własny sklep na WooCommerce to obecnie jedno z popularniejszych rozwiązań, gdy dana firma zamierza wejść w handel internetowy. Sklep internetowy przy wykorzystaniu oprogramowania opartego o ten system ma wiele zalet, które skutecznie bronią decyzję klienta, który chciałby skutecznie sprzedawać w internecie. Nieustannie wzrastająca tendencja do zakupów w sieci cieszy i napędza do otwierania dodatkowych kanałów, jednak nawet platforma oparta o WooCommerce działa dopiero, gdy jest odpowiednio zaprojektowana i wdrożona przez profesjonalistów. Czym charakteryzuje się to rozwiązanie?
Własny sklep na WooCommerce - Przed rozpoczęciem pracy
Zlecenie stworzenia własnego sklepu internetowego na WooCommerce to proces, który wymaga wykonania kilku czynności jeszcze przed samym rozpoczęciem prac. Należy do nich konieczność wyboru hostingu i domeny. Usługodawców, którzy oferują miejsce na serwerze dla witryny może być dużo, lecz wymyślenie i rezerwacja domeny to nieco trudniejsza sprawa. Nasz software house pomaga już na tym etapie dopasowując w razie potrzeby taką nazwę serwisu, która nie tylko będzie odpowiednio współgrała z każdym innym elementem strategii klienta, lecz korzystnie wpłynie na pozycjonowanie produktu interaktywnego w przyszłości. Domena powinna być przede wszystkim:- Wolna (możemy wybierać tylko wśród nazw, które jeszcze nie zostały użyte przy tworzeniu innych stron lub sklepów)
- Krótka (zbyt długie nazwy utrudniają wpisanie adresu strony w wyszukiwarkę, a także sprawiają więcej problemów w zapamiętywaniu)
- Łatwa w wymowie (jeżeli potencjalny klient będzie chciał polecić stronę wymawiając jej nazwę przez telefon lub podczas rozmowy w towarzystwie, warto zadbać o brak problemów w interpretacji i stworzyć adres o zrozumiałej, łatwej w wymowie konstrukcji)
- Związana tematycznie z marką (jeżeli nasza marka działa w konkretnej branży, a nie chcemy ograniczać się do nazwy firmy, warto przemyśleć wykorzystanie takiej nazwy, która sugeruje kategorie produktów, jakie można znaleźć w sklepie)
- Dopasowana do rynku, na którym działamy (jeżeli planujemy działać jedynie na terenie Polski, warto przemyśleć wykorzystanie nazwy w tym języku, lecz w przypadku planowanej ekspansji za granicę zdecydowanie lepiej sprawdzi się bardziej uniwersalna nazwa)
Software house i tworzenie sklepu internetowego na WooCommerce - Zalety i wady
Sklep internetowy na WooCommerce, jak każde inne rozwiązanie, posiada swoje mocne i słabsze strony. Zapoznanie się z nimi natomiast pozwoli każdej firmie zweryfikować, czy akurat tego rodzaju oprogramowanie sprosta oczekiwaniom i będzie możliwe do utrzymania, rozwoju w dłuższej perspektywie. Zalety:- To oprogramowanie open source, co znaczy, że programiści mają dostęp do plików i mogą je przerabiać według preferencji klienta i projektantów. Popularność oprogramowania sprawia również, że zazwyczaj czas wdrożenia jest znacznie krótszy niż w przypadku rozwiązań dedykowanych.
- Liczne wtyczki pozwalają na nieustanną i sprawną rozbudowę, rozwój sklepu przy zaangażowaniu kompetentnego zespołu, który dopasuje je do oczekiwań klienta. Najpopularniejsze z nich są dostępne nawet w języku polskim. Zależnie od pożądanego efektu zaleca się stworzenie dedykowanych wtyczek lub wykorzystanie istniejących.
- Sklep na WooCommerce jest w stanie zaistnieć dla większości produktów i branży ze względu na elastyczność oprogramowania i możliwość. wprowadzania dodatkowych filtrów, modułów i funkcjonalności. Posiada nieco więcej ograniczeń niż rozwiązania dedykowane, w których ograniczeniem jest jedynie wyobraźnia, jednak w obydwu opcjach kluczową rolę odgrywają kompetencję zespołu projektantów UX i programistów, a także komunikacja pomiędzy nimi.
- WooCommerce umożliwia stosunkowo łatwą integrację z systemami płatności i ich dostosowanie na rynku w Polsce, co sprawia, że klient nie będzie miał problemu ze sprawną zapłatą za produkt. Może zdarzyć się nawet sytuacja, gdy integracja z danym systemem płatności okaże się darmowa. Należy jednak wybrać najbardziej bezpieczną z pozycji jakości i rekomendacji opcję. Zawsze rekomendujemy klientowi rozwiązania, które sprawdzone pod kątem użyteczności oferują najwięcej korzyści z biznesowego punktu widzenia.
- Bez względu na to, czy w zamiarze jest sprzedawanie produktów cyfrowych, czy fizycznych, możliwe jest stworzenie sklepu dopasowanego do oczekiwań.
- Nawet gotowe wtyczki w dużej ilości przypadków trzeba rozwijać i aktualizować na bieżąco, a w podstawowej wersji mogą okazać się nieprzydatne przy oczekiwaniu zaawansowanych opcji w sklepie.
- Konieczne są częste aktualizacje, ze względu na popularność oprogramowania. Warto zainwestować w testy bezpieczeństwa i zadbanie o wszystkie procedury, gdyż oprogramowania open source są w większym stopniu narażone na różnego rodzaju ataki hakerskie.
- Ograniczone na pewnym etapie możliwości rozwoju. Pamiętajmy, że mimo, że własny sklep na WooCommerce bez problemu powinniśmy dopasować do swoich potrzeb, gdy są one zbyt rozbudowane, opcja może nam na nie nie pozwolić. To część Wordpressa, a w momencie, gdy na przestrzeni lat planujemy duże zmiany i rozwój, warto przekonsultować z agencją, czy rozwiązanie dedykowane nie okaże się lepsze w konkretnej sytuacji.
