Blog

Sklep na WooCommerce - Wdrożenie efektywnego sklepu internetowego

5 stycznia 2023

Własny sklep na WooCommerce to obecnie jedno z popularniejszych rozwiązań, gdy dana firma zamierza wejść w handel internetowy. Sklep internetowy przy wykorzystaniu oprogramowania opartego o ten system ma wiele zalet, które skutecznie bronią decyzję klienta, który chciałby skutecznie sprzedawać w internecie. Nieustannie wzrastająca tendencja do zakupów w sieci cieszy i napędza do otwierania dodatkowych kanałów, jednak nawet platforma oparta o WooCommerce działa dopiero, gdy jest odpowiednio zaprojektowana i wdrożona przez profesjonalistów. Czym charakteryzuje się to rozwiązanie? 

Własny sklep na WooCommerce - Przed rozpoczęciem pracy

Zlecenie stworzenia własnego sklepu internetowego na WooCommerce to proces, który wymaga wykonania kilku czynności jeszcze przed samym rozpoczęciem prac. Należy do nich konieczność wyboru hostingu i domeny. Usługodawców, którzy oferują miejsce na serwerze dla witryny może być dużo, lecz wymyślenie i rezerwacja domeny to nieco trudniejsza sprawa. Nasz software house pomaga już na tym etapie dopasowując w razie potrzeby taką nazwę serwisu, która nie tylko będzie odpowiednio współgrała z każdym innym elementem strategii klienta, lecz korzystnie wpłynie na pozycjonowanie produktu interaktywnego w przyszłości. Domena powinna być przede wszystkim: 
 • Wolna (możemy wybierać tylko wśród nazw, które jeszcze nie zostały użyte przy tworzeniu innych stron lub sklepów)
 • Krótka (zbyt długie nazwy utrudniają wpisanie adresu strony w wyszukiwarkę, a także sprawiają więcej problemów w zapamiętywaniu)
 • Łatwa w wymowie (jeżeli potencjalny klient będzie chciał polecić stronę wymawiając jej nazwę przez telefon lub podczas rozmowy w towarzystwie, warto zadbać o brak problemów w interpretacji i stworzyć adres o zrozumiałej, łatwej w wymowie konstrukcji)
 • Związana tematycznie z marką (jeżeli nasza marka działa w konkretnej branży, a nie chcemy ograniczać się do nazwy firmy, warto przemyśleć wykorzystanie takiej nazwy, która sugeruje kategorie produktów, jakie można znaleźć w sklepie) 
 • Dopasowana do rynku, na którym działamy (jeżeli planujemy działać jedynie na terenie Polski, warto przemyśleć wykorzystanie nazwy w tym języku, lecz w przypadku planowanej ekspansji za granicę zdecydowanie lepiej sprawdzi się bardziej uniwersalna nazwa)
Później pozostaje wyselekcjonować najlepsze agencje interaktywne w Polsce i wybrać taką, o której wiemy, że sprosta wymaganiom. Zwiększymy swoje szanse upewniając się, że posiada duże doświadczenie, portfolio, usatysfakcjonowany z pracy zespół i wiedzę z zakresu User Experience. 

Software house i tworzenie sklepu internetowego na WooCommerce - Zalety i wady

Sklep internetowy na WooCommerce, jak każde inne rozwiązanie, posiada swoje mocne i słabsze strony. Zapoznanie się z nimi natomiast pozwoli każdej firmie zweryfikować, czy akurat tego rodzaju oprogramowanie sprosta oczekiwaniom i będzie możliwe do utrzymania, rozwoju w dłuższej perspektywie.  Zalety:  
 • To oprogramowanie open source, co znaczy, że programiści mają dostęp do plików i mogą je przerabiać według preferencji klienta i projektantów. Popularność oprogramowania sprawia również, że zazwyczaj czas wdrożenia jest znacznie krótszy niż w przypadku rozwiązań dedykowanych. 
 • Liczne wtyczki pozwalają na nieustanną i sprawną rozbudowę, rozwój sklepu przy zaangażowaniu kompetentnego zespołu, który dopasuje je do oczekiwań klienta. Najpopularniejsze z nich są dostępne nawet w języku polskim. Zależnie od pożądanego efektu zaleca się stworzenie dedykowanych wtyczek lub wykorzystanie istniejących. 
 • Sklep na WooCommerce jest w stanie zaistnieć dla większości produktów i branży ze względu na elastyczność oprogramowania i możliwość. wprowadzania dodatkowych filtrów, modułów i funkcjonalności. Posiada nieco więcej ograniczeń niż rozwiązania dedykowane, w których ograniczeniem jest jedynie wyobraźnia, jednak w obydwu opcjach kluczową rolę odgrywają kompetencję zespołu projektantów UX i programistów, a także komunikacja pomiędzy nimi. 
 • WooCommerce umożliwia stosunkowo łatwą integrację z systemami płatności i ich dostosowanie na rynku w Polsce, co sprawia, że klient nie będzie miał problemu ze sprawną zapłatą za produkt. Może zdarzyć się nawet sytuacja, gdy integracja z danym systemem płatności okaże się darmowa. Należy jednak wybrać najbardziej bezpieczną z pozycji jakości i rekomendacji opcję. Zawsze rekomendujemy klientowi rozwiązania, które sprawdzone pod kątem użyteczności oferują najwięcej korzyści z biznesowego punktu widzenia. 
 • Bez względu na to, czy w zamiarze jest sprzedawanie produktów cyfrowych, czy fizycznych, możliwe jest stworzenie sklepu dopasowanego do oczekiwań.  
Wady:   
 • Nawet gotowe wtyczki w dużej ilości przypadków trzeba rozwijać i aktualizować na bieżąco, a w podstawowej wersji mogą okazać się nieprzydatne przy oczekiwaniu zaawansowanych opcji w sklepie.
 • Konieczne są częste aktualizacje, ze względu na popularność oprogramowania. Warto zainwestować w testy bezpieczeństwa i zadbanie o wszystkie procedury, gdyż oprogramowania open source są w większym stopniu narażone na różnego rodzaju ataki hakerskie. 
 • Ograniczone na pewnym etapie możliwości rozwoju. Pamiętajmy, że mimo, że własny sklep na WooCommerce bez problemu powinniśmy dopasować do swoich potrzeb, gdy są one zbyt rozbudowane, opcja może nam na nie nie pozwolić. To część Wordpressa, a w momencie, gdy na przestrzeni lat planujemy duże zmiany i rozwój, warto przekonsultować z agencją, czy rozwiązanie dedykowane nie okaże się lepsze w konkretnej sytuacji. 
Podsumowując współpraca z software housem przy budowie sklepu internetowego na WooCommerce ma znacznie więcej zalet niż wad. Warto wspomnieć też o mitach, które krążą w internecie, a potrafią sprawić, że potencjalny właściciel sklepu internetowego naraża się na ryzyko straty budżetu i czasu tworząc na własną rękę sklep niedopasowany do potrzeb użytkownika. Jak natomiast stworzyć sklep internetowy, który będzie profesjonalny, użyteczny, a przede wszystkim intuicyjny dla każdego z grupy docelowej?  Badania User Experience i audyt UX - Agencja interaktywna z zespołem ekspertów może znacznie zmniejszyć koszty modyfikacji sklepu internetowego już na samym początku badając użytkowników z określonej przez klienta grupy docelowej. Wyniki badań pozwalają natomiast zbudować sklep z interfejsem użytkownika, który maksymalnie skróci jego drogę do zakupu czyniąc cały proces przyjemnym i intuicyjnym. Pomijając ten element i powołując się na intuicję tworząc sklep samemu możemy narazić się na brak sprzedaży w dłuższej perspektywie i konieczne modyfikacje w projekcie w zaawansowanym jego stadium. Zmiany natomiast mogą okazać się znacznie bardziej kosztowne nie tylko pod wpływem kosztów, lecz czasu, który jest wartością bezcenną szczególnie w sytuacji, gdy chcemy możliwie szybko wystartować ze sprzedażą.  Doświadczenie pozwala zdziałać więcej - Agencja interaktywna, szczególnie, gdy posiada wieloletnie doświadczenie, jest w stanie wykorzystać know-how przy budowie każdego nowego sklepu na WooCommerce. Nasz zespół układał obecnie funkcjonujące w firmie procesy współpracy z klientem, projektowania i tworzenia oprogramowania przez lata nieustannie doskonaląc każdy możliwy szczegół. Realizowaliśmy także projekty dla różnych marek, a w tym jednej z największych firm sprzedających zabawki, jaką jest Trefl. Dzięki temu jesteśmy w stanie zaproponować rozwiązania szyte na miarę zależnie od prowadzonego biznesu. Określimy bez problemu, czy w konkretnym przypadku lepiej sprawdzi się WooCommerce, sklep dedykowany, czy oprogramowanie SaaS.  Praca zespołowa zmniejsza ryzyko błędów - Zatrudniając jednego programistę bez wsparcia projektantów UX istnieje większe ryzyko, że w sklepie internetowym odkryte zostaną dodatkowe błędy, a wykorzystywanie przez użytkowników poszczególnych funkcjonalności będzie stanowiło problem. Praca zespołowa w agencji interaktywnej pozwala na weryfikację kodu przez innych programistów i przeprowadzenie testów w sklepie zanim zostaną złożone pierwsze zamówienia. Każda opcja powinna zostać sprawdzona zapobiegając ewentualnym błędom w przyszłości.  Zadaniowe testy użyteczności

Sklep na WooCommerce, a rozwiązanie dedykowane - Co warto wybrać w zależności od potrzeb? 

Sklep na WooCommerce to zdecydowanie szybsze we wdrożeniu rozwiązanie, lecz co w sytuacji, gdy podczas konsultacji, badając zalety i wady każdej opcji, nie jesteśmy do niego przekonani? Szczególnie, jeżeli planujemy stały rozwój sklepu internetowego, baza naszych produktów jest stosunkowo rozbudowana, a nasz budżet i założone ramy czasowe są większe, możemy rozważyć sklep dedykowany. Wtedy tworzone jest oprogramowanie indywidualnie dopasowane do danej firmy i branży, w której działa. Możemy dopasować nawet system zarządzania treścią w sposób, który ułatwi pracownikom zarządzanie wszystkimi produktami, promocjami i innymi aktywnościami w sklepie. Wtedy jednak dopiero już szkoleniu wykonanym przez agencję interaktywną pracownicy będą w stanie obsłużyć klienta na najwyższym poziomie według panujących w organizacji standardów. Wszystko z powodu innego wyglądu panelu, który jest całkowicie nieznany klientowi, czego często nie można powiedzieć o WooCommerce. 

Ile produktów pomieści WooCommerce? 

Czy istnieją ograniczenia ilości produktów przy wykorzystaniu WooCommerce? Czy musimy bać się przeciążenia? Co w sytuacji, gdy planujemy stale dodawać nowe produkty i rozwijać obecną ofertę o nowe pozycje? Dobra wiadomość jest taka, że rozwiązanie tego typu nie nakłada ograniczeń w zakresie ilości produktów. Zarówno małe sklepy, jak najwięksi sprzedawcy skutecznie wykorzystują WooCommerce w codziennej działalności. Warto jednak pamiętać, że szczególnie przy większej ilości produktów konieczne jest takie zaplanowanie interfejsu i oprogramowania, aby użytkownik bez problemu mógł się poruszać i docierać do produktów, których poszukuje.  Jesteśmy w stanie stworzyć na Twojej firmy sklep na WooCommerce, który będzie sprzedawał skutecznie. Podczas konsultacji nasi eksperci dołożą wszelkich starań i wykorzystają doświadczenie, aby doradzić w wyborze najlepszego rozwiązania. Skontaktuj się z nami, a my przeprowadzimy Cię przez cały proces.