Blog

Technologie budowania stron internetowych - Jaki język najlepszy dla kogo?

9 maja 2024

Budowanie stron internetowych i programowanie webowe wymaga wykorzystania różnego rodzaju technologii w zależności od tego, jaki serwis chciałby stworzyć klient. Istnieje wiele teorii na temat tego, który język programowania jest najlepszy, lecz w rzeczywistości często przy jednym projekcie pojawiają się elementy zaprogramowane w różnych językach. Wybór technologii, jaka będzie przewodziła całości natomiast zależy głównie od specyfikacji i wymagań, które zostaną postawione na etapie planowania projektu. Przejdźmy zatem przez różne języki programowania wykorzystywane do budowania stron internetowych i poznajmy je trochę bliżej.

Budowanie stron internetowych - Jaka technologia jest najlepsza?

Zazwyczaj wybór technologii, która najlepiej sprawdzi się przy budowaniu serwisu lub strony internetowej należy do kompetencji software house’u. Agencja interaktywna sugerując się doświadczeniem i kompetencjami swoich pracowników może bezbłędnie wybrać języki programowania i technologie, które się sprawdzą. Niekiedy świadomość klienta dotycząca stosowanych technologii przyczynia się do lepszego zrozumienia stopnia skomplikowania witryny i ogromu pracy, która musi zostać wykonana, aby otrzymać pożądany efekt końcowy. HTML - Język służący jako podstawa kodowania strony internetowej. Można powiedzieć, że tworzy on jej szkielet. Technologia zazwyczaj wspiera programistów w budowaniu zawartości strony internetowej. Słysząc o zawartości pierwszy raz możemy jednak zastanawiać się, co dokładnie robi się z pomocą powyższej technologii. Programiści od samego początku swojej nauki się z nim spotykają. Później jest on obecny prawie przez cały czas. Pojawia się w różnego rodzaju projektach witryn i stron nie dając zapomnieć o swojej obecności.
  • Tekst
  • Obrazy w serwisie
  • Przyciski wszelkiego rodzaju
  • Listy wyboru
  • Linki, czyli inaczej hiperłącza
  • Pola edycyjne przyszłego użytkownika
Strona www wymaga zastosowania HTML w pewnym zakresie. Język słusznie uznawany za podstawowy pomoże stworzyć fundamenty wymienione powyżej i podobne. Warto także wspomnieć, że kod HTML nie potrzebuje kompilatora. Przypadek, o którym mówimy jest o tyle charakterystyczny, że wspomnianym kompilatorem zostaje przeglądarka internetowa. Kod źródłowy wykonany w tym języku jest jawny bez względu na to, czy mamy styczność ze stroną banku, organizacji rządowej, czy firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Na szczęście to nic strasznego, gdyż wspomniany kod pokazuje zainteresowanemu użytkownikowi tylko to, co znajduje się obecnie na stronie. Każdy, kto wejście do serwisu i tak widzi wspomniane informacje w formie wizualnej. CSS, czyli inaczej pliki i arkusze styli - Dzięki CSS możemy uzupełnić wspomniany wcześniej kod HTML. Właśnie za pomocą tego języka określamy wygląd opisanych wcześniej elementów i ich design, który zobaczy użytkownik końcowy wykorzystujący serwis lub stronę internetową. Przykładowo podczas budowania stron internetowych to za pomocą HTML określimy, że w danym miejscu ma się znaleźć konkretny tekst lub przycisk. Sam jego wygląd jednak będzie niemożliwy do stworzenia w tym języku. Potrzebujemy nieco CSS, aby określić dokładny wygląd, kolorystykę, zaokrąglenia przycisku (jeżeli chcemy je zawrzeć), rodzaj czcionki i inne elementy, które wpływają na design projektowanej strony internetowej. Kod jest czytany przez przeglądarkę i podobnie, jak powyższy HTML, widoczny dla zainteresowanych użytkowników. Zobaczyć go można wyświetlając kod źródłowy dowolnej strony i klikając element z kodem CSS. Budowanie stron internetowych, programowanie webowe, agencja interaktywna, software house Poznań

Języki programowania stron internetowych - Przechodzimy do mechaniki i działania strony

Wygląd to jedno ale języki programowania stron internetowych muszą też zapewnić, że wszystkie pożądane przez klienta funkcje, moduły i akcje działały. Najnowsze technologie tworzenia stron internetowych umożliwiają zaimplementowanie niemal każdego rozwiązania, jakie można sobie wyobrazić w serwisie. Czynniki, które warunkują zakres projektu i funkcjonalności, jakie można wdrożyć na pewnym etapie przedsięwzięcia to zazwyczaj czas implementacji i przeznaczony przez klienta budżet. Warto zapoznać się z językami programowania, które umożliwiają tworzenie zaawansowanych stron. PHP - Witryna, sklep internetowy lub serwis transakcyjny to wiele zaawansowanych akcji do wykonania przez użytkownika. Cała mechanika i działania muszą zostać wcześniej zakodowane, aby użytkownik mógł możliwie krótką drogą dotrzeć do swoich celów. Dodatkowo agencja interaktywna dba, aby strony internetowe były zgodne z projektem UX. Najlepszym rozwiązaniem będzie wyjaśnienie roli języka PHP na przykładzie. Ogromna ilość serwisów i sklepów internetowych zawiera możliwość zalogowania się lub rejestracji. Jeżeli chcielibyśmy to zrobić, konieczne jest wypełnienia pól w formularzu. Wtedy same pola i przycisk stworzymy w języku HTML. Ich wygląd natomiast, szatę graficzną i inne wizualne elementy dopracujemy z pomocą kodu CSS. Działania te nie sprawią natomiast, że witryna będzie odpowiadać w dany sposób na akcję użytkownika, wpisane w pola elementy trafią do bazy danych, a podany adres email zostanie sprawdzony pod kątem poprawności. Wszystkie te akcje to zasługa kodu PHP, który umożliwia wprawienie machiny w ruch. Nawet przycisk, który tworzymy w HTML tylko uruchamia po kliknięciu dany skrypt PHP. Kod PHP między innymi dlatego jest całkowicie tajny, a zobaczenie go przez zwykłego użytkownika jest niemożliwe. Tworzenie zaawansowanych stron internetowych niemożliwe by było bez logiki. Posiadamy w naszej agencji programistów specjalizujących się w tym języku programowania, dzięki czemu odpowiadamy na realne oczekiwania i potrzeby rynku i klientów z wielu branży. Różnica w wykonaniu kodu PHP jest taka, że w tym przypadku to już nie przeglądarka renderuje nam linie. Całość umieszczona jest na serwerze, do którego nasza strona i użytkownik wykonujący za jej pośrednictwem konkretną akcję zwraca się z pytaniem o wykonanie jej do serwera. Serwer natomiast dostarcza wykonaną akcję i umożliwia systemowi poprawne działanie. Lokalnie na komputerze nie znajduje się nawet jedna linia takiego kodu.

Technologie tworzenia stron internetowych w służbie najwyższej jakości User Experience

Wiele osób, które zastanawiają się nad charakteryzacją danych technologii przy budowie stron internetowych może być zdziwiona faktem, że przy jednym serwisie ma szansę zaistnieć tak duża liczba języków programowania. Czym zatem charakteryzuje się JavaScript? Wszystkie dodatkowe funkcjonalności i elementy strony lub witryny internetowej związane ściśle z jej przeglądaniem i interakcją mogą być zaprogramowane w JavaScript. To jeden z najpopularniejszych języków programowania, który staje się też jednym z najpotrzebniejszych na rynku, skoncentrowanym na użytkowniku. JavaScript posłuży do stworzenia niestandardowych elementów wizualnych, sliderów, wyjątkowych galerii i innych rozmaitych aspektów cieszących oczy. Najczęściej to właśnie ten język i specjaliści w nim kodujący spełniają wizje najbardziej kreatywnych projektantów i badaczy UX, którzy pracują w naszej agencji interaktywnej. Warto wspomnieć też, że JavaScript jest widoczny dla użytkownika i działa lokalnie na komputerze. Dzięki temu serwer nie przeciąża się, a cały serwis może działać szybko i sprawnie z punktu widzenia konsumenta. Dzięki temu, podobnie jak przy kodzie HTML i CSS można zobaczyć fragmenty kodu w witrynie internetowej. Nie wpływa to jednak w żaden sposób na bezpieczeństwo, gdyż wszystkie akcje wykonywane są, jak wspomnieliśmy powyżej, przez skrypty w języku PHP.  

Frameworki - Przemyślana organizacja i kodowanie zaprojektowanej witryny

Frameworki to szkielety danych witryn, aplikacji webowych i innych produktów, które wymuszają pracę w danym systemie według konkretnego schematu. Porządkują one pracę i pomagają w niej umożliwiając tworzenie wielu zaawansowanych rozwiązań www i nie tylko. Vue,js - Framework JavaScript Laravel - Framework PHP Aplikacje internetowe i estetyczne interfejsy graficzne dopasowane do najwyższych standardów User Experience natomiast mogą istnieć w obecnej formie dzięki React.js. To biblioteka języka programowania JavaScript. Stworzona przez jednego z pracowników Facebooka, który przy jego budowie wykorzystał swoje zainteresowanie językiem PHP.

Podsumowanie - Jaki język programowania wybrać przy budowie strony internetowej?

Czytając ten tekst można zrozumieć, do czego służy każdy z przedstawionych języków programowania i wywnioskować, które będą wykorzystane przy budowie serwisu internetowego o danych funkcjonalnościach. Warto jednak zaznaczyć, że niezwykle trudnym wyborem będzie decyzja o najlepszym języku programowania do danej branży, czy przy konkretnej witrynie internetowej. Niekiedy trzeba skupić się na ścisłych funkcjonalnościach i na tej podstawie dokonywać wyboru języka. Decyzje podejmowane powinny podejmowane być przez specjalistów, co sprawi, że klient ma największe szanse na całkowitą satysfakcję z otrzymanego produktu interaktywnego i jego jakości. Większość wykonywanych przez naszą agencję projektów posiada wiele zaawansowanych funkcjonalności, a ich struktura jest rozległa. Naszym zadaniem jest natomiast stworzenie projektu, który nawet najtrudniejsze technicznie akcje do wykonania dla użytkownika uczyni prostymi. Niekiedy tego rodzaju projekty okazują się sporym wyzwaniem, z którego jednak zawsze wychodzimy obronną ręką. Warto pamiętać, że zawarcie najbardziej skomplikowanych akcji w intuicyjnym i maksymalnie użytecznym interfejsie wymaga wykorzystywania zaawansowanych i najnowszych technologii przy niekończących się liniach kodu.

Jakich technologii budowania stron internetowych używamy w naszej agencji interaktywnej?

Wszystkie powyższe technologie programowania stron i serwisów internetowych wykorzystujemy pracując z naszej siedziby w Poznaniu. Ścisła współpraca pomiędzy menadżerami projektów, badaczami, projektantami UX i programistami sprawia, że każdy nowy serwis wykonywany jest według najwyższych, obowiązujących w branży standardów.